AKP’nin Anayasa hedefi 15 madde
Web NTVMSNBC   
NTVMSNBC'yi açılış sayfam yap
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Politika

AKP’nin Anayasa hedefi 15 madde

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu, 20-30 maddenin değişmesiyle 1982 anayasasının muhteviyatının sivil anayasa dönüşeceğini belirterek, hemen çıkarılabilecek 10-15 maddelik bir değişiklik metninin bulunduğunu söyledi.

 DİĞER HABERLER


NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 01:11 TSİ 17 Şubat 2009 Salı

ANKARA - Gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Anayasa Uzlaşma Komisyonunu kurulması halinde yeni bir anayasa veya mevcut anayasada değişiklik yapılabileceğini ifade etti. Kuzu, “Bunda bizim bir ısrarımız yok. Her ikisi de mümkündür” dedi. 1982 Anayasasının şimdiye kadar 70’e yakın maddesinin değiştirildiğini vurgulayan Kuzu, “Bu değişikliklerin hemen hemen tamamı olumlu değişiklikler. Demek ki 20-30 madde daha değiştiği zaman belki adı ‘askeri anayasa’ veya ’82 Anayasası’ olarak kalacak, fakat muhteviyatı sivil bir anayasaya dönüşmüş olacak. Onun zararı ne olur, biraz yamalı bohça gibi görünür ama içerik itibariyle fazla bir sorun çıkarmaz” diye konuştu.
Haberin devamı


CHP’nin üye vermemesi nedeniyle Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulamadığını hatırlatan Kuzu, uzlaşma komisyonlarında oy birliği arandığı için grup üyelerinin tamamının ‘evet’ demesi halinde değişiklik yapılabileceğini, o yüzden kimsenin kimseyi aldatması ya da öne geçmesi gibi bir durumun olamayacağını ifade etti.

CHP anayasa değişikliğinde rengini belli etti


YENİ ANAYASA YERİNE MADDELERDE DEĞİŞİKLİK
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öyle gözüküyor ki yeni Anayasadan ziyade değişiklik yapmak daha çok gündemde olacak... Ombudsmanlık kurumu, toplantı nisaplarıyla ilgili değişiklik olabilir. Hemen çıkarılabilecek 10-15 maddelik bir metin var. Avrupa’ya sunulmuş ulusal programlar var. Bunun gerektirdiği hususlar var. Muhalefetle bir araya gelmek lazım.”

HİÇBİR GÜVENİM KALMADI
CHP’nin Anayasa değişikliği taraftarı olmadığına ilişkin soruyu da cevaplandıran Kuzu, şöyle konuştu:

“Biz onu millete söylüyoruz; ‘kaçan taraf muhalefet’ diyoruz, ‘anayasa yaptırmayan taraf bunlar’ diyoruz. Netice olarak Anayasayı biz yaptığımız zaman da soluğu Anayasa Mahkemesinde alıyorlar. Anayasa Mahkemesinin son kararından sonra hiçbir güvenim kalmadı benim. Anayasa değişikliği konusunda hiçbir güvencen yok. Çünkü, değişmez maddeler değil, değişen maddeleri ne yapacağın belli değil bu saatten sonra. Yapacağı bir yorumla bütün paketi götürebilir. Böylesine fiili bir yaklaşım, hukuku bir kenara bırakan bir mantıkla hiçbir zaman anayasa yapamazsın Türkiye’de. Onun için biz bunun vebalını da faturasını da muhalefete kesmesini biliriz. Hem yerel seçimde hem genel seçimde bunu yaparız.”

MECLİS’İN ANAYASA DEĞİŞTİRME YETKİSİ MUALLAKTA
Uzlaşma komisyonu kurulmadan belki “mini” bir değişiklik paketinin hazırlanabileceğini ifade eden Kuzu, “Eğer sağlıklı sonuç alınması gerekiyorsa, iktidar ve muhalefetin birlikte olması gerekir. Kaygılarım, Anayasa Mahkemesinin bu son değişiklik konusunda vermiş olduğu karardır. O karar durduğu müddetçe şablon gibidir. Her alana uygulayabilirsiniz. Şu anda bana soracak olursanız Meclisin anayasa değiştirme yetkisi muallakta. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir garabet yoktur. Hiçbir ülkede anayasa değişikliği, Anayasa Mahkemesine gitmez, bizim ülkemiz hariç” diye konuştu.

CHP’NİN AÇILIMI DEMİRELVARİ
Kuzu, anayasa değişikliğini, laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine götüren CHP’nin son günlerde yaptığı açılımlarla ilgili soruyu, “Açılımları yok. O açılım sadece 29 Marta yönelik açılım. ‘Reyini çöpe atma da bize ver’ açılımı. Zayi olmasın, bize oy verdi de almayalım mı? Yani Demirelvari yaklaşımdır bu. Bu anlamına gelen açılımdır. Açılım olmadığını kendileri söylüyor. Açılımları olsa evvela anayasa değişikliğindeki sıkıntıları giderme açılımı yaparlar. Bir taraftan değişikliği Anayasa Mahkemesine götüreceksin, diğer taraftan iki tane çarşaflı hanıma rozet takıp adına ‘açılım’ diyeceksin. Böyle bir şey yok” şeklinde cevaplandırdı.

Burhan Kuzu, “Anayasa değişikliğine, Anayasa Mahkemesinin görevlerinin değiştirilmesiyle başlanıp başlanmayacağına” ilişkin soruya da “Onu bilmiyorum, oturup bunları konuşmak lazım” karşılığını verdi.

 
NTV Haber paketine abone olmak için tıklayın

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları
 
-->