صفحه اولآرشيوجستجوتماس با ماپيوندهاورزشيخبرنامه
 نسخه چاپي خبر  ارسال به دوستان   iran web hosting & web design
۱۳ ارديبهشت ۱۳۸۵ - بعد از ظهر ۱۸:۳۴ تعداد بازديد: 18924 كد خبر: ۳۸۵۲۰

اردشير زاهدي، وزير امور خارجه ايران در دوره شاه در سال‌هاي 1966 تا 1973 كه به نمايندگي از كشورش در سال 1968 پيمان منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي را امضا كرد، در مصاحبه با راديو بين‌المللي فرانسه تاكيد كرد كه دستيابي به فناوري هسته‌اي حق مسلم ايران است.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه اينترنتي راديو بين‌المللي فرانسه، اردشير زاهدي، كه در زمان رژيم شاه در فاصله سال‌هاي 1966 تا 1973، وزير امور خارجه ايران بود و به نمايندگي از كشورش در سال 1963 پيمان منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي (NPT) را امضاء كرد، در مصاحبه با اين راديو تاكيد كرد كه دستيابي به فناوري هسته‌اي حق همه كشورهاي امضا كننده پيمان منع گسترش هسته‌اي است.

زاهدي در پاسخ به اين سؤال كه فكر داشتن برنامه هسته‌اي چه زماني در ايران مطرح شد، گفت: اين فكر به دهه 50 بر مي‌گردد، زماني كه ايران به داشتن انرژي هسته‌اي علاقه مند شد كه البته در آن زمان، اين برنامه در حد تحقيقات دانشگاهي و محدود بود.

اردشير زاهدي در همين خصوص افزود، در سال 1956 شاه سفري رسمي به هند كرد كه در خلال اين سفر مقامات دهلي نو از شاه براي دعوت از تاسيسات هسته‌اي اين كشور دعوت كردند. اين سفر كه من نيز در آن حضور داشتم، شاه را به گسترش فناوري صلح‌آميز هسته‌اي در ايران تشويق كرد. چند سال بعد نيز به همراه شاه از تاسيسات هسته‌اي آلمان ديدن كرديم كه به دنبال آن مذاكرات همكاري و مشاركت با اين كشور آغاز شد. در همان دوره، از تأسيسات و برنامه‌هاي هسته‌اي روس‌ها نيز بازديد به عمل آورديم.

زاهدي درباره اهداف واقعي ايران از داشتن چنين برنامه در آن زمان گفت: هدف ايران، يافتن يك منبع انرژي بود كه بتواند جايگزيني براي نفت باشد . زيرا شاه معتقد بود با اين روند استخراج نفت، ايران روزي مجبور خواهد شد آن را براي نيازهاي خود خريداري كند. او قصد داشت براي توليد انرژي به فناوري صلح‌آميز اتمي متوسل شود و از نفت تنها در ساخت محصولاتي كه ارزش بيشتري دارند، استفاده شود. او تصريح كرد، هدف برنامه هسته‌اي ايران نظامي نبود. اما با اين حال، كاملاً بديهي است زماني كه فناوري صلح آميز هسته‌اي به دست مي‌آيد، مرحله نظامي آن نيز قهرا در پي خواهد آمد. يعني اگر كشوري مهارت‌هاي اساسي اين فناوري را به دست آورد، گسترش و توسعه آن نيز خود به خود حاصل خواهد شد. البته اين روند كمي آهسته و طولاني است، اما به هرحال با ادامه كار به دست خواهد آمد. او در اين خصوص تاكيد مي‌كند كه اگر انرژي نظامي هسته‌اي تحت نظارت‌هاي بين المللي به دست آيد، ديگر مشكلي پيش نخواهد آمد.

وي در تاييد سخنان خود مورد اسرائيل‌، هند و پاكستان را پيش مي‌كشد كه هرگز پيمان منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي را امضا نكردند، ولي امروز در زمره قدرت‌هاي اتمي به حساب مي‌‌آيند و اين مصداق بارز سياست يك بام و دو هوا در دنياست كه منصفانه نيست.

زاهدي در بخش ديگر از سخنان خود در همين رابطه افزود، از آنجايي كه كاملاً مطمئن هستم كه دستيابي به اين انرژي حق مسلم ايران است، از اين طرف هم فكر مي‌كنم تنها راه حل اين مسئله گفتگو و مذاكره است.

زاهدي در پاسخ به اين سئوال نيز كه اگر دستيابي به فناوري هسته‌اي به راحتي به توان نظامي اتمي منجر مي‌شود، پس مي‌توان گفت كه غربي‌ها بايد صبر كنند تا يك روز ايران به سلاح اتمي دست يابد و در همين خصوص، چگونه مي‌توان نگراني‌هاي امروز آنها را توجيه كرد، گفت:« هند و پاكستان كه حتي NPT را امضاء نكرده اند، چندين قرارداد مشاركت و همكاري اتمي با غربي‌ها امضا كرده اند و اين درحالي است كه اين دو كشور سالهاست كه با يكديگر اختلاف دارند. اما اينكه اكنون مي‌بينيم آمريكا برنامه هسته‌اي ايران را خطرناك مي‌‌داند، جاي تعجب دارد.

زاهدي در بخش ديگر از سخنان خود گفت:« در دهه 70، دو شخصيت آمريكايي به من گفتند كه كشورشان از برنامه نظامي هسته‌اي پاكستان آگاه است كه در واقع آنها با اين گفته، تلويحا به من فهماندند كه ايران هم مي‌تواند چنين برنامه‌اي داشته باشد».

وزير امور خارجه اسبق ايران درباره تنش كنوني در روابط ايران و جامعه بين الملل و اينكه آيا اهداف برنامه اتمي ايران سياست جامعه بين‌الملل را نسبت به خود تغيير داده است، گفت:« زماني كه مسابقه براي توسعه و گسترش فناوري هسته‌اي بين كشورهاي بزرگ صنعتي آغاز شد، آمريكا، آلمان، فرانسه، انگليس و...، هر يك به نوبه خود تلاش مي‌كردند در اين زمينه، با ايران همكاري كنند و اين در حالي بود كه آنها مدام چوب لاي چرخ ما مي‌گذاشتند. درحقيقت، از اينكه ديگران به اين فناوري‌ها دست يابند و قرارداد امضاء كنند، جلوگيري مي‌كردند. يك رقابت بين آنها وجود داشت به طوري كه سريعاً طرح‌هايي را پيشنهاد مي‌دادند و بلافاصله به بيان نقطه ضعف‌هاي طرح‌هاي كشور قبلي مي‌پرداختند. ولي اين مسأله با انقلاب اسلامي در ايران كاملاً تغيير كرد و لحن آنها در قبال اين رژيم حالت شديدي به خود گرفت.

سفير سابق ايران در آمريكا درباره پيامدهاي خروج ايران از «NPT» گفت: «در ديپلماسي و روابط بين الملل، بايد از بيان اظهارات ناسنجيده خودداري كرد. گفتگو، مذاكره و خلوص نيت هميشه اساس ديپلماسي را تشكيل مي‌دهد. اما از اين گذشته، هيچ چيز نمي تواند ايران را از خارج شدن از اين پيمان باز دارد. زيرا كشورهايي كه حتي اين پيمان را امضاء نكرده اند، به راحتي برنامه هسته‌اي خود را ادامه مي‌دهند.»

زاهدي درباره حمله نظامي به ايران و آيا اين‌كه وي به چنين حمله‌اي اعتقادي دارد يا خير نيز گفت:« حمله نظامي به ايران وضعيت را وخيم تر خواهد كرد و بار ديگر اين مردم ايران خواهند بود كه بهاي سنگين آن را خواهند پرداخت و از طرفي، در اين حالت مي‌توان گفت كه جنگ در واقع عليه يك كشور ديگر آغاز شده است كه اين با حقوق بين الملل مغايرت دارد.»

وي در ادامه در اين باره افزود، شرايط ژئوپليتيكي ايران شبيه عراق و افغانستان نيست و اين جنگ نتيجه عكس خواهد داد. يعني اوضاع در خاورميانه را وخيم تر خواهد كرد و صلح در منطقه و در آسيا را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

وي در پايان مصاحبه خود در پاسخ به اين سؤال كه آيا اين ماهيت جمهوري اسلامي نيست كه براي غربي‌ها ايجاد مشكل مي‌كند؟ اگر حكومت تهران يك حكومت دموكراتيك بود، يا اينكه شاهد تغيير رژيم بوديم، آيا باعث نمي شد كه در رفتار اين كشور نسبت به جامعه بين‌الملل تغييري حاصل شود، نيز گفت:« ابتدا بايد بگويم كه تغيير رژيم بايد توسط ايراني‌ها صورت گيرد، چه ايراني‌هاي داخل كشور و چه خارج از كشور و از طرفي اگر رژيم با حمله نظامي بيگانگان تغيير كند، وضعيت از امروز نيز بدتر خواهد شد، زيرا مردم ايران، چه مخالف و چه موافق با حكومت، حمله نظامي بيگانگان را بر نمي تابند. ازطرف ديگر، مطمئن نيستم كه در صورت تغيير حكومت، جامعه بين الملل حاضر شود تا به ايران اجازه استفاده از فناوري هسته‌اي را بدهد. پس فكر مي‌كنم كه غربي‌ها واقعا در اين مورد خاص، تزوير و رياكاري مي‌كنند.

بيان چنين اظهاراتي حاكي از آن است كه حتي ايرانياني كه در تحكيم پايه‌هاي رژيم شاه و در كودتاي ننگين 28 مرداد 1332 نقش چشمگيري داشته اند، برحق ملت ايران در داشتن فناوري هسته‌اي تاكيد دارند. اين اظهارات همچنين برخورد دوگانه غرب با ايران قبل و بعد از انقلاب اسلامي را نشان مي‌دهد.


نظرات و پیشنهادها:
آدرس پست الکترونيکي :