1.140.000 ев­ра за оградата на мостот кај Холидеј Ин
Но­ва­та ограда на мостот кај Холидеј ин е двапати поскапа од онаа на мос­тот кај МАНУ, за која беа потрошени околу половина милиони евра, а чини трипати повеќе од оградата за мостот Гоце Делчев, за која беа одвоени 370.000 ев­ра

 
 
Око­лу еден милион евра ќе чини новата ограда за мостот кај Холидеј ин. Град Скопје склучил договор со група понудувачи: Рудници и же­ле­зар­ни­ца - Институт од Скопје и белградската леарница Јеремиќ., Тие за 1.140.000 ев­ра треба да ја изработат и да ја монтираат заштитната ограда. По поставувањето на оградата ќе се отстрани и старото осветление. Новото ќе подразбира ламби на декоративни столбови.

Но­ва­та ограда на мостот кај Холидеј ин е двапати поскапа од онаа на мос­тот кај МАНУ, за која беа потрошени околу половина милиони евра, а чини трипати повеќе од оградата за мостот Гоце Делчев, за која беа одвоени 370.000 ев­ра.  

Од Град Скопје не објасниле зошто оградата на овој мост е двојно, од­нос­но тројно поскапа од останатите огради.

-Со склучениот договор е предвидено да се изведе втората фаза од ре­конс­трук­ци­ја­та на мостот кај Холидеј ин. Рудници и железарница - Ин­сти­ту­т и уметничката леарницата Јеремиќ треба за предвидената сума да из­ра­бо­тат леана метална стилско-декоративна ограда и осветлување на мос­тот и да ги инсталираат, изјавиле од кабинетот на градоначалникот Коце Тра­ја­нов­ски.

Ав­тор на идејното решение за новиот изглед на мостот е Константин Ја­нев, кој е автор и на двата лава на мостот Гоце Делчев. Според про­ек­тот, на оградата ќе бидат изведени слики и мотиви од нашето културно нас­лед­ство. На овој мост нема да има грандиозни скулптури.

 

Испрати коментар


преостанати карактери

Име:

Град:

E-mail:


Коментари

Содржината на коментарите претставува лично мислење на авторите и не треба да се доведува во корелација со ставовите и уредувачката политика на Кирилица. Редакцијата го задржува правото да ги отстрани оние коментари кои не се однесуваат на веста од оваа страница или пак оние со некоректна содржина.

Известете не за некоректни коментари на komentari@kirilica.com.mk
hihihi dodeka ima ovčički ke ima i volna koja čini 1.140.000 evra :D
Slađana , Zagreb на 10.05.2012 во 16:24
Ne znam dali narodot ke gi kazni ili ne ,ne od pricina deka ne zasluzile ili deka narodot se plasi tuku od pricina sto NEMA za kogo da glasa.Tuka doadjame do narodnata sakas zmija da te apne ili magare da ti go bapne. Kaj nas realno nema opozicija toa i te kako go zloupotrebuva VMRO.SDSM so Branko ne se opcija tie ja unistija Makedonija i pveke od VMRO.Ovie pod prevez deka pravat nesto isto taka mama mu rasplakaa na drzavata.A Veruvaj hristijan deka na slednite izbori izleznosta ke bide mnogu mala a i ke ima mnogu nevazecki listinja od tipot glasam za Cak Noris i sl. VMRO posledniot pat tesno se provlece ako se namali (A ke se namali glasackoto telo,tuka ne mislam deka ke se glasa za SDSM ama nema da se glasa ni za VMRO od vakvi pricini i pricini davanje funkcii na slajm kako Filip Petrevski) mnogu verojatno deka ke se pakuvaat od VMRO i ke ima promena.Pak napomenuvam kaj nas i ednite i drigite se za na Kamen most
@Q , Skopje на 09.05.2012 во 19:14
do Q: stvarno mislis deka ovoj napaten, zadolzen i zavisen (od VMRO poradi zavrsena rabota ili ucena) narod navistina ke ja kazni VMRO na izbori. aj ne zaebavaj, ja mislam deka i pokraj voolkavo enormno kradenje, del od ukradenite pari ke gi iskoristat za kupuvanje glasovi i resen problem-odvrzani race uste eden mandat pozdrav makedonski narode P.S. cukni si ja glavata na goko mu go davas glasot (yes da treba da izberes od dvete zla pomaloto ama ja mislam deka i vmro dokaza deka moze da se ramni so sdsm vo odnos na krazbive) pozdrav
hristijan , skopje на 09.05.2012 во 15:08
Ubavo vi pravat bravo za VMRO taka samo taka da mu ja oderete kozata na sopsveniot narod, ovie se pametni kolku edna kokoska sekogas ce bidat za vas, da zivee VMRO udrete malku e za ovie slepci samo taka tie sakat i taka ce ve cenat i pak ce ve glasat.
makedonija , makedonija на 09.05.2012 во 14:55
* i ne samo na izbori dlaboko se nadevam deka "majstorot" ma taa ograda sose se sto e vkluceno krivicno ke odgovara za tie pari i ke skape vo zatvor
@Q , Skopje на 09.05.2012 во 13:47
Kradete ama so usul be luge ja preteravte.Jas rekov so vrbite e vrv ama ova vleguva vo rubrikata veruvale ili ne.Za tie pari kako sto prokomentira nekoj podolu od mene dobiva gradot most nov sose "folklorna" ili kakva saka druga ograda.Tie pari za ograda imaat smisol dokolku celata ograda bide izrabotena od zlato.Daj bre svestete se VMRO ja preteravte namalete so kradenjeto ke bidete kazneti na izbori. p.s.Ajde cekam komentari deka sum komunjar ili slicno
@Q , Skopje на 09.05.2012 во 13:46
Za sveki na grobovi za najmilite da gi davate picka vi materina lopovska...
zoki , skopje на 09.05.2012 во 12:36
Za tolku pari jas ke im izgradam nov most. Sve sto kradete za lekovi da davate!
Marjan , Sviripicino на 09.05.2012 во 11:27
 
-->