TOUCHDOWN CLUB AWARDS     


The Sammy Baugh Award - see list of all winners  

The Touchdown Club's Sammy Baugh Trophy, named for perhaps the greatest quarterback to ever play in college or professional football, is awarded annually to the nation's top college passer. First presented in 1959, the Trophy has been held by legendary players such as past winners John Elway, Steve Young, and Sam Bradford.

The Chic Harley Award - see list of all winners

The Touchdown Club's longest-standing award -- first presented to Ohio State's Howard "Hopalong" Cassady in 1955 -- is given to the College Football Player of the Year. The winner is selected by a committee of college football coaches, and is named after Ohio State All-America football legend, Chic Harley. Past winners include an all-star list of football greats such as, Barry Sanders, Eddie George, Roger Staubach, and Colt McCoy.

The Archie Griffin Award - see list of all winners

The Archie Griffin Award, named for the Ohio State football legend and only two-time Heisman Trophy winner, is the only college football award presented following all bowl games and at the conclusion of the college football season.  The award signifies college football's Most Valuable Player for the entire season.  Past winners include Vince Young (Texas) and two-time winners Matt Leinart (USC) and Ken Dorsey (Miami).

The Woody Hayes Award - see list of all winners

Introduced in 1977, the Woody Hayes Award represents the College Football Coach of the Year. Named, of course, for the Ohio State University football coaching legend, the Hayes Trophy has been presented to similar coaching immortals such as Joe Paterno, Tom Osborne, Lou Holtz, Bo Schembechler, and Jim Tressel of Ohio State.

The Sam B. Nicola Award - see list of all winners

Named for the Club's founder, this trophy is presented annually to the National High School Player of the Year. This award has been presented to football legends such as Emmitt Smith, Joe Mauer, Chris Spielman, and Myron Rolle.

The James A. Rhodes Award - see list of all winners

Named for former Ohio Governor James A. Rhodes, this trophy is awarded annually to the Ohio High School Player of the Year. Since its introduction in 1969, past winners have included Archie Griffin, Robert Smith, Charles Woodson, and Chris Wells.

Lifetime Achievement Award - see list of all winners

The Touchdown Club's Lifetime Achievement Award is designed for only the finest athletes, coaches, and founders who have been responsible for advancing athletics and academics on and off the field of play.  Past winners include the legendary Lamar Hunt, George Steinbrenner, Sparky Anderson, Bevo Francis, and the great Archie Griffin.

Male Athlete of the Year - - see list of winners

Female Athlete of the Year - see list of winners

SAMMY BAUGH AWARD RECIPIENTS

2010
Landry Jones
Oklahoma
2009 Case Keenum Houston
2008 Sam Bradford Oklahoma
2007 Graham Harrell Texas Tech
2006 Colt Brennan Hawaii
2005 Brady Quinn Notre Dame
2004 Stefan Lefors Louisville
2003 B.J. Symons Texas Tech
2002 Kliff Kingsbury Texas Tech
2001 David Carr Fresno State
2000 Chris Weinke Florida State
1999 Chad Pennington Marshall
1998 Daunte Culpepper Central Florida
1997 Ryan Leaf Washington State
1996 Steve Sarkisian Brigham Young
1995 Danny Wuerffel Florida
1994 Kerry Collins Penn State
1993 Trent Dilfer Fresno State
1992 Elvis Grbac Michigan
1991 Ty Detmer Brigham Young
1990 David Klingler Houston
1989 Jeff George  Illinois
1988 Steve Walsh Miami
1987 Don McPherson Syracuse
1986 Vinny Testaverde Miami
1985 Bryan McClure BGSU
1984 Robbie Bosco Brigham Young
1983 Steve Young Brigham Young
1982 John Elway Stanford
1981 Jim McMahon Brigham Young
1980 Mark Herrmann Purdue
1979 Marc Wilson Brigham Young
1978 Steve Dils Stanford
1977 Guy Benjamin Stanford
1976 Tommy Kramer Rice
1975 Gene Swick Toledo
1974 Gary Scheide Brigham Young
1973 Jesse Freitas San Diego State
1972 Don Strock  Virginia Tech
1971 John Reaves Florida
1970 Pat Sullivan Auburn
1969 Mike Phipps Purdue
1968 Chuck Hixon SMU
1967 Terry Hanratty Notre Dame
1966 Bob Griese Purdue
1965 Steve Sloan Alabama
1964 Jerry Rhome Tulsa
1963 Don Trull Baylor
1962 Don Trull Baylor
1961 Ron Miller Wisconsin
1960 "Hayseed" Stephens Hardin Simmons
1959 Dick Norman Stanford

Back to top

SAM B. NICOLA AWARD

2009
Lamarcus Joyner Ft. Lauderdale, FL
Florida State
2008 Garrett Gilbert Austin, Texas Texas
2008 Jelani Jenkins Olney, Maryland Florida
2007 Terrelle Pryor Jeanette, PA Ohio State
2006 Jimmy Clausen Westlake, CA Notre Dame
2005 Myron Rolle Princeton, NJ  Florida State
2004 Ryan Perrilloux  East St. John, LA LSU
2003 Ted Ginn, Jr. Cleveland, OH Ohio State
2002 Chris Leak Charlotte, NC Florida
2001 Maurice Clarett Warren OH Ohio State
2000 Joe Mauer St. Paul MN Minnesota Twins
1999 D.J. Williams Oakland CA Miami
1998 Mike Doss Canton OH Ohio State
1997 Ron Curry Hampton VA North Carolina
1996 Grant Irons Woodlands TX Notre Dame
1995 Andy Katzenmoyer Westerville OH Ohio State
1994 Dan Kendra III Bethlehem PA Florida State
1993 Lamont Green Miami FL Florida State
1992 Ron Powlus Berwick PA Notre Dame
1991 Chris Walsh St Paul MN Miami
1990 Marquette Smith WinterPark FL Florida State
1989 Robert Smith Euclid OH Ohio State
1988 Alonzo Spellman Mt Holly NJ Ohio State
1987 Todd Marinovich Mission Viejo CA USC
1986 Emmitt Smith Pensacola FL Florida
1985 Jeff George Indianapolis IN Purdue
1984 Ned Bolcar Phillipsburg NJ Notre Dame
1983 Chris Spielman Massillon OH Ohio State
1982 Robert Banks Hampton VA Notre Dame
1981 Kevin Wilhite Rancho Cordova CA Oregon

Back to top

JAMES A RHODES

2009
Braxton Miller
Wayne, Huber Heights
2008 Zach Boren Pickerington Central
2007 Jake Stoneburner Dublin Coffman
2006 Brandon Saine Piqua
2005 Chris Wells Akron Garfield
2004 Jamario O'Neal Cleveland Glenville
2003 Ted Ginn, Jr. Cleveland Glenville
2002 Donte Whitner  Cleveland Glenville
2001 Justin Zwick Massillon Washington

Maurice Clarett Warren Harding
2000 Jeff Backes Upper Arlington

Maurice Hall Columbus Brookhaven
1999 Brandon Childress Cleveland Chanel
1998 Mike Doss Canton McKinley
1997 Tony Fisher Euclid
1996 Derek Combs Grove City
1995 Andy Katzenmoyer Westerville South
1994 Charles Woodson Fremont Ross
1993 Dee Miller  Springfield
1992 Mike Vrable Stowe
1991 Korey Stringer Warren Harding
1990 Robert Smith  Euclid
1989 Roger Harper Columbus Independence
1988 Ronald "Buster" Howe Zanesville
1987 Carlos Snow Cincinnati Academy
1986 Jeff Davidson Westerville North
1985 Mark Kamphous Cincinnati Moeller
1984 Chris Spielman Massillon
1983 Hiawatha Francisco Cincinnati Moeller
1982 Tony Gant Fremont Ross
1981 Mark Brooks Cincinnati Moeller
1980 Eric Ellington Cincinnati Moeller
1979 Ken Roundtree Cincinnati Moeller
1978 Art Schlichter Miami Trace
1977 Tim Koegel Cincinnati Moeller
1976 Joe Portale St. Edward
1975 John Ziepler Warren Harding
1974 Ted Bell Youngstown Mooney
1973 Mike Gayles Cincinnati Princeton
1972 Archie Griffin Eastmoor
1971 Rick Middleton Delaware Hayes
1970 Ted McNulty Upper Arlington
1969 Steve Mauger Massillon

Back to top

WOODY HAYES TROPHY

2010
Jim Harbaugh
Stanford
2009  Gary Patterson TCU
2008 Mike Leach Texas Tech
2007 Mark Mangino Kansas
2006 Jim Tressel Ohio State
2005 Joe Paterno Penn State
2004 Urban Meyer Utah
2003 Bob Stoops Oklahoma
2002 Jim Tressel Ohio State
2001 Ralph Friedgen Maryland
2000 Bob Stoops Oklahoma
1999 Frank Beamer Virginia Tech
1998 Phil Fulmer  Tennessee
1997 Lloyd Carr Michigan
1996 Bruce Snyder Arizona State
1995 Gary Barnett Northwestern
1994 Tom Osborne Nebraska
1993 Don Nehlan West Virginia
1992 Dennis Erickson Miami
1991 Don James Washington
1989 Bobby Ross Georgia Tech
1988 Lou Holtz Notre Dame
1987 Dick MacPherson Syracuse
1986 Joe Paterno Penn State
1985 Bo Schembechler Michigan
1984 Don James Washington
1983 Tom Osborne Nebraska
1982 Joe Paterno Penn State
1981 Danny Ford Clemson
1980 Vince Dooley Georgia
1979 Earle Bruce Ohio State
1978 Joe Paterno Penn State
1977 Lou Holtz Arkansas

Back to top

MALE ATHLETE OF THE YEAR

2010
Owen Marecic
Stanford
2009 Jake Coffman Northern Illinois
2008 Myron Rolle Florida State
2007 Dalton Carriker  Little League World Series

Back to top

FEMALE ATHLETE OF THE YEAR

2010
Katie Spotz
Adventurer
2009 Megan Hodge Penn State
2008 Angela Tincher Virginia Tech
2007 Courtney Kupets Georgia

Back to top

CHIC HARLEY AWARD

2010
Cam Newton
Auburn
2009 Colt McCoy Texas
2008 Sam Bradford Oklahoma
2007 Tim Tebow Florida
2006 Troy Smith Ohio State
2005 Reggie Bush USC
2004 Reggie Bush USC
2003 Larry Fitzgerald Pittsburgh
2002 Ken Dorsey Miami
2001 Ken Dorsey Miami
2000 Josh Heupel Oklahoma
1999 Ron Dayne Wisconsin
1998 Ricky Williams Texas
1997 Charles Woodson Michigan
1996 Troy Davis Iowa State
1995 Eddie George Ohio State
1994 Rashaan Salaam Colorado
1993 Charlie Ward Florida State
1992 Gino Toretta Miami
1991 Desmond Howard Michigan
1990 Greg Lewis  Washington
1989 Anthony Thompson Indiana
1988 Barry Sanders Oklahoma State
1987 Chris Spielman Ohio State
1986 James Harbaugh Michigan
1985 Bo Jackson Auburn
1984 Doug Flutie Boston
1983 Mike Rozier Nebraska
1982 Herschel Walker Georgia
1981 Marcus Allen USC
1980 George Rogers South Carolina
1979 Charles White USC
1978 Billy Sims Oklahoma
1977 Earl Campbell Texas
1976 Tony Dorsett Pittsburgh
1975 Archie Griffin Ohio State
1974 Archie Griffin Ohio State
1973 John Capelletti Penn State
1972 John Rodgers Nebraska
1971 Pat Sullivan  Auburn
1970 Jim Plunkett Stanford
1969 Steve Owens  Oklahoma
1968 O.J. Simpson USC
1967 Gary Beban UCLA
1966 Steve Spurier Florida
1965 Mike Garrett USC
1964 Bob Timberlake Michigan
1963 Roger Staubach Navy
1962 Terry Baker Oregon State
1961 Ernie Davis Syracuse
1960 Joe Bellino Navy
1959 Billy Cannon LSU
1958 Billy Cannon LSU
1957 John David Crow Texas A&M
1956 Paul Hornung Notre Dame
1955 Howard Cassady Ohio State

Back to top

ARCHIE GRIFFIN AWARD

2010


2009 Toby Gerhart Stanford
2008 Colt McCoy Texas
2007 Pat White West Virginia
2006 Troy Smith Ohio State
2005 Vince Young Texas
2004 Matt Leinart USC
2003 Matt Leinart USC
2002 Ken Dorsey  Miami
2001  Ken Dorsey  Miami
2000  Josh Heupel  Oklahoma
1999 Michael Vick Virginia Tech

Back to top

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

2010
Coach Chris Ault
Football
2009 Archie Griffin Football
2008 Chuck Ealey Football
2006 Bevo Francis Basketball
2006 John Havlicek Basketball
2004 Joe Nuxhall Baseball
2003 Hopalong Cassady Football
2000 Lamar Hunt American Football League
1998 George Steinbrenner New York Yankees
1997 Orlando Cepeda Baseball
1996 Tommy Lasorda Los Angeles Dodgers
1995 Sparky Anderson Baseball
1994 Leroy Burrell Track & Field
1993 Julie Krone Horse Racing
1992 Nadia Comaneci Olympic Gymnastics
1991 Olga Korbut Olympic Gymnastics
1988 Butch Reynolds Olympic Track & Field
1986 Bobby Rahal Auto Racing
1985 Valarie Briscoe-Hooks Olympic Track & Field
1984 Jeff Blatnik Olympic Wrestling
1983 Ray Mancini Boxing
1982 Paul "Bear" Bryant Football
1981 Sugar Ray Leonard Boxing
1980 Eric Heiden Speed Skating
1979 Willie Stargell Baseball
1978 Tracy Caulkins Swimming
1977 Cynthia Nichols Distance Swimmer
1976 Bruce Jenner Olympic Champion 1977

back to top



 

web services and hosting by Rod

 

'use strict';