BBC World Service Home PageBBC Albanian Home Page

Americas Europe & FSU
Africa & Middle East South Asia South East Asia
Africa & Mid East
Americas
Europe & FSU
S Asia
Asia- Pacific

World Service

World News

HOME
IN ENGLISH

 Seksioni shqiptar

E hėnė, 8 shkurt 1999

* Delegacionet shqiptare dhe serbe nė bisedimet e paqes pėr Kosovėn, qė po zhvillohen nė Rambuje tė Francės, po shqyrtojnė rresht pėr rresht  plan-marrėveshjen e propozuar nga pesė fuqitė perėndimore dhe Rusia. Ndėrmjetėsit ndėrkombėtarė thonė se janė tė kėnaqur me qėndrimin konstruktiv dhe serioz tė deritanishėm nga tė dy palet.
* Sipas njoftimeve, delegacioni shqiptar nė Rambuje vazhdon tė kėmbėngulė nė nėnshkrimin e njė marrėveshjeje pėr njė zjarrpushim qė do tė garantohej nga vendet anėtare tė grupit tė kontaktit. Nga ana tjeter, delegacioni jugosllav kėmbėngul qė tė nėnshkruhen dhjetė parimet e pėrgjithshme, pėr tė cilat zedhenesit e ndėrjmetėsve ndėrkombėtarė, thonė se tashmė janė te miratura nga tė dy palėt me vetė pranimin pėr tė marrė pjesė nė bisedime.
* Shqipėria vazhdon tė pėrjetojė njė situatė mjaft tė rėndė energjetike kėtė dimėr. Nė Tiranė
ndėrprerjet e energjise elektrike kanė vėshtirėsuar ndjeshėm kushtet e jetesės sė qytetarėve. Situatėn mund t'a ndryshojė vetėm ngrohja e motit,  pasi korporata energjetike e Shqipėrisė thotė se ka bėrė maksimumin e mundshėm pėr pėrmirėsimin e gjendjes.
* Mbreti Husein i Jordanise, i cili vdiq dje nga kanceri, u varros nė varrezat mbretėrore, nė kryeqytetin Aman, mbas njė shėrbese fetare nė xhaminė mbretėrore.
* Ministri gjerman i financave, Oskar Lafonten, ka thėnė se dėshtimi  gjate fundjavės nė zgjedhjet elektorale, i koalicionit tė pėrbėrė nga social-demokratėt dhe tė gjelbėrit, mund t'a detyrojė atė tė arrijė njė kompromis lidhur me planin e tij kontradiktor pėr t'u garantuar emigrantėve opsionin e dy-shtetėsisė.

NJOFTIM: Nė pėrgjigje ndaj krizės nė rritje nė Kosovė, nga data 25 janar, BBC nė shqip ka filluar transmetimin e njė programi tė ri 15 minutėsh. Programi transmetohet nga e hėna nė tė premten nė ora 12 sipas orės lokale. Atė mund ta ndiqni nė valė tė shkurtėra 13745 kHz, 15115 kHz dhe nė FM nė Tiranė dhe nė Shkup.Programi 'Lajmet e Mesditės' transmetohet edhe nė satelitin Hotbird 5,      13 shkallė Lindje, frekuenca video 11030 MHz, polarizim vertikal, nė frekuencėn audio 7,74 MHz. Emisionin e ritransmetojnė edhe disa radio lokale.

Emisionet tona tė tjera:

nė valė tė shkurtra  kHz
Mėngjes    0730-0800 41 m 7210
31 m 9915
25 m 11845
Pasdite   1515-1545 25 m 11680
19 m 15115
Mbrėmje  1900-1930 49 m 6050
41 m 7325
31 m 9685
E hėnė - E premte  22.00-22.15 49 m 6050
41 m 7295

Tė gjitha kėto emisione mund tė ndiqen nė FM nė Shqipėrinė e mesme nė frekuencėn 103.9 MHz dhe nė Shkup po nė FM nė frekuencėn 104.7 MHz.Ēdo tė shtunė e tė dielė nė ora 1515-1545, TAKIM FUNDJAVE ju njeh me tė rejat mė tė fundit nė fushėn e muzikės POP. Nė TAKIM FUNDJAVE mund tė dėgjoni disqe tė zgjedhura ende pa dalė nė shitje, albumin e javės dhe kreun e listės sė disqeve mė tė shitura gjatė javės nė Britani.
TAKIM FUNDJAVE 1515-1545
nė valėt FM nė Shqipėrinė e mesme ne frekuencėn 103.9 MHz
dhe nė Shkup po nė FM nė frekuencėn 104.7 MHz.Lajmet e mesditės

Dėgjoni programin tonė tė orės 22.00

- sipas orės lokale nė Shqipėri


albanian.section@bbc.co.ukTop of Page

© BBC
BBC World Service Bush House The Strand London UK.
Tel: +44 171 240 3456