BBC News, Türkçe - Ana sayfa

Manşet haber

 • Kılıçdaroğlu

  CANLI CHP, Suriye ve Irak tezkeresine 'Hayır' oyu verecek

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tezkerede yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de konuşlanmasına izin verilen bir madde olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, "Yabancı askerlerin potinlerinin Türkiye topraklarının topraklarını çiğnemesini istemiyoruz. Çıkarın bunu tezkereden" dedi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'te bir grup gazetciye yaptığı açıklamada, partisinin tezkereye "Hayır" oyu vereceğini söyledi. Gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

 • Afganistan'dan kaçan kadın hakimler anlatıyor: 'Suçlular serbest bırakılıyor, kadınlar hapse atılıyor'

  Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinden önce Afganistan'da hakim olan kadınlar, hapishanelerdeki suçluların salınmasıyla ölüm tehditleri aldı. Ülkeden tahliye edilen kadın hakimlerden 26'sı artık Yunanistan'da yaşıyor.

 • Alec Baldwin'in film setindeki kaza sırasında silahını kameraya doğrulttuğu ortaya çıktı

  Ünlü aktör Alec Baldwin'in "Rust" (Pas) filminin çekimleri sırasında, tabancayı kılıfından çıkarıp kameraya doğrulttuktan sonra silahın patladığı ve görüntü yönetmeni Halyna Hutchins'in ölümüne yol açtığı ortaya çıktı.

 • Amsterdam Temyiz Mahkemesi: Kırım'dan getirilen İskit altınları Ukrayna'ya verilmeli

  Amsterdam Temyiz Mahkemesi, 2014 yılında sergilenmek üzere Kırım'dan Hollanda'ya getirilen 600 parçalık İskit altınlarının Ukrayna'ya verilmesini kararlaştırdı. Mahkeme, 2016 tarihli UNESCO Antlaşması'nı gerekçe göstererek, "sanat eserlerinin ödünç alınan devlete" yani Ukrayna'ya geri verilmesi gerektiğine karar verdi.

 • NASA’dan gök cismi keşfi: ‘Samanyolu galaksisi dışında keşfedilen ilk gezegen olabilir’

  Gök bilimciler, Samanyolu galaksisinin dışında keşfedilen ilk gezegen olma ihtimali taşıyan bir gök cismine rastladı. Bugüne kadar Güneş Sistemi dışında 5000'e yakın gezegen bulundu. Ancak bunların tümü Samanyolu galaksisi içerisinde yer alıyor. Galaksi dışında keşfedilen ve Satürn gezegeninin boyutlarına yakın olduğu belirtilen olası yeni gezegen, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Chandra X-Ray Teleskobu ile belirlendi.

Diğer haberler

10 ülkenin Osman Kavala açıklaması

İklim krizi

Video

Seçtiklerimiz

Erdoğan: Dışişleri Bakanımıza talimatı verdim, 'Bu 10 büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz' dedim

Eskişehir'de bir toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da görev yapan ABD, Almanya ve Fransa da dahil 10 büyükelçinin Osman Kavala'nın serbest bırakılması için yaptığı çağrıyla ilgili konuştu. "Dışişleri Bakanımıza talimatı verdim. 'Bu 10 tane büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz' dedim" açıklaması yaptı.

Belçika Sağlık Bakanı: Covid'de 4. dalga başladı ve çok ağır geçecek

Belçika Sağlık Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Frank Vandenbroucke, son günlerde hızla artan koronavirüs vaka sayıları nedeniyle Covid'de "4. dalganın resmen başladığını" söyledi. Önümüzdeki günlerde vaka sayılarının keskin şekilde artacağını vurgulayan Vandenbroucke'ye göre bu süreç oldukça ağır geçecek.

Çin'in gayrimenkul devi Evergrande'nin hisseleri borç faizini ödediği haberi sonrası yükseldi

Çin medyası, dev gayrimenkul şirketi Evergrande'nin vadesi gelen borç faizini ödediğini bildirdi. Haber sonrası Evergrande hisseleri Hong Kong borsasında yüzde 6 değer kazandı.

Friends dizisinin Gunther'i James Michael Tyler hayatını kaybetti

Friends dizisindeki Gunther rolüyle de tanınan Amerikalı aktör James Michael Tyler 59 yaşında hayatını kaybetti.

Spor

Beşiktaş, evinde Galatasaray'ı 2-1 mağlup etti

Beşiktaş, Süper Lig'in 10. haftasında geriye düştüğü maçta Galatasaray'ı 2-1 mağlup etti.

Twitter, algoritmasının sağ görüşlü paylaşımları öne çıkardığını tespit etti

Twitter, kullanılan mevcut algoritmanın sağ partilerin tweetlerini daha görünür hale getirdiğini duyurdu.

Fotoğraf Albümleri

BBC Arşivlerinde Türkiye