Büyükelçimizden Mesaj
KKTCBE Tarihçemiz
KKTC Basın Açıklamaları
Politik Metinler
Konsolosluk İşlemleri
Sağlık Ataşeliği
Sıkça Sorulan Sorular
Konsolosluk-Temsilcilikler
Bağlantılar
 
KKTC TEL. REHBERİ
 
Duyurular
 
İletişim
KKTC Ankara Büyükelçiliği
Rabat Sokak No:20
    Gaziosmanpaşa 06700
    Ankara-Türkiye
 
   Tel : (0312) 446 0185
           (0312) 446 1036
   Fax: (0312) 446 5238
 
Site İçi Arama

Gelişmiş Arama
 
SAYAÇ KUTUSU
Ziyaretçi Sayısı
Bugün :3
Dün :59
Toplam :6.910
Sıkça Sorulan Sorular
 
Sıkça Sorulan Sorular


KONSOLOSLUK BÖLÜMÜ

SORU–1: Kıbrıs’ta doğdum. Öğrenim için Türkiye’ ye geldim. Türkiye’ de yerleştim. Hiç KKTC’ ye gitmedim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldum. Elimde Doğum Sertifikam var. Vatandaşlığım devam ediyor mu? Kimlik kartı alabilir miyim?

YANIT: T.C. Vatandaşısınız,  KKTC vatandaşlığınız devam etmektedir.
Doğum Sertifikanız ile (Doğum Belgesi ve Kimlik Kartı için gereken belgelerle) müracaatınız halinde KKTC kimlik kartı alabilirsiniz.

 

SORU–2: Annem Lefkoşa’da doğmuş. Türkiye’ de evlenmiş, Ben Türkiye’ de doğdum. 18 yaşımı doldurdum. Ben de Annem gibi KKTC vatandaşı olabilir miyim?

YANIT: Annenizin KKTC Kimlik Kartı varsa, Siz de yaş sınırı olmaksızın doğum yolu ile KKTC vatandaşlığına müracaat edebilirsiniz. Eğer yoksa annenizin önce KKTC Kimlik Kartı alması gerekir.

 

SORU–3: Annem/Babam hayatta değiller ve KKTC vatandaşı olmamışlar. Fakat anneannem/dedem Kıbrıs’ ta doğmuşlar. Ben KKTC vatandaşı olabilir miyim?

YANIT: Anneanne veya Dedenize ait KKTC’  de doğduklarına dair KKTC’ den alınan bir belge ile müracaat etmeniz gerekir. Doğum Yolu ile KKTC vatandaşı olabilirsiniz.
 

SORU–4: KKTC vatandaşıyım. Evlendim, Eşim T.C. vatandaşıdır. Eşim de KKTC vatandaşı olabilir mi?

YANIT: Evlilik tarihinizden 1 yıl sonra müracaat edebilirsiniz.

 

SORU–5: Ben KKTC vatandaşıyım, Eşim T.C. vatandaşıdır. Çocuğumuz Türkiye’ de doğdu. Çocuğum hangi vatandaşlığı alabilir?

YANIT: Çocuk Türkiye’ de doğduğu için Eşinizden dolayı T.C. vatandaşlığı alır. T.C. nüfus cüzdanı ile KKTC vatandaşlığına müracaat ederek Siz den dolayı KKTC vatandaşı olur ve erkekse Askerliğini KKTC de yapar, fakat her iki ülkede de yapmış sayılır.

 

SORU–6: Ben ve Eşim KKTC vatandaşıyız. Türkiye’ de evlendik. Çocuğumuz Türkiye’ de doğdu. Yapmamız gereken işlem nedir?

YANIT: Çocuğunuzun Nüfus İdaresi’nden Yurt Dışı Doğum Kaydı yapıldıktan sonra alınacak “Mernis Doğum Tutanağı” ile KKTC Doğum belgesi müracaatı yapılmalıdır.

 

SORU–7: Çocuğum 8 yaşında, KKTC Doğum Belgesi var. Ne zaman KKTC Kimlik Kartı alabilir?

YANIT: Çocuk 11 yaşını doldurmadan 1 hafta önce müracaat etmeniz gerekir.

 

SORU–8: KKTC vatandaşıyım. T.C. vatandaşı ile Türkiye’ de evlenmek istiyorum. Ne yapmam gerekir?

YANIT: KKTC’ de kayıtlı olduğunuz muhtarlıktan medeni durumunuzu belirten “Bekârlık Belgesi” alıp, kayıtlı bulunduğunuz İlçenin Aile Mahkemesine müracaat edeceksiniz. Yüksek Mahkeme Genel Sekreterliği’nin onayını belirten yazının mühürlü zarfı açılmadan, Türkiye’ de hangi İl’de evlenecekseniz; KKTC Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, Mersin veya İzmir Konsolosluğu’na ulaştıracaksınız. Sizin KKTC kimlik kartınız ile evlenmek istediğiniz şahsın nüfus cüzdanı ve vukuatlı nüfus örneğinin birer fotokopisi gerekmektedir. Harç tahsil edilecektir.

Alacağınız “Evlenme Ehliyeti Belgesi” Ankara’ da T.C. Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, Başkent’ in dışındaki İllerde iseniz İl Valiliklerince onaylatılacaktır. Evrak Evlendirme Dairesine teslim edilecektir. 
 


SORU–9: T.C. vatandaşıyım. Okumak için KKTC’ ye gideceğim. Nüfus Cüzdanı ile mi, pasaportla mı seyahat etmem gerekir.

YANIT: KKTC’ ye pasaport ile giriş yapmanız gerekir. Kayıt yaptırdığınız Okul aracılığı veya Şahsen, Lefkoşa’ da iseniz Sivil Muhaceret Dairesine, Güzelyurt/Girne/Gazimağusa’ da iseniz Kaymakamlıklara “Öğrenci İzni” için müracaat ediniz. Öğrenim sürenizce izin talep edebilirsiniz.(4 yıl)

 

SORU–10: KKTC vatandaşıyım, KKTC kimlik kartım var. KKTC’ de benim adıma işlerimi takip etmek için kardeşime vekâlet vermek istiyorum. Ne yapmam gerekir?

YANIT: Yazılı olarak hazırlayacağınız vekâletnameniz, KKTC kimlik kartınızın aslı ve 2 adet fotokopisi ile müracaatınız halinde Büyükelçiliğimizde imzanız alınır. Harç tahsil edilir, tarafımızca onaylanır. Onaylı evrak KKTC’ de geçerlidir. Fotokopi geçerli değildir.

 

SORU–11: T.C. vatandaşıyım. T.C. makamlarından aldığım evrakı KKTC’ de şirket kuruluşunda kullanacağım. Ne yapmam gerekir?

YANIT:
Madde (a) -
Ankara’ da bulunuyorsanız Noter tasdikinden sonra T.C. Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü’nde,  daha sonra Büyükelçiliğimizde onaylatın. Tasdik için harç tahsil edilir.
 
Madde(b) - İstanbul, Mersin ve İzmir İllerin’ de Noter tasdiki yaptırdıysanız, önce Valilikte, daha sonra bu İller’ deki Başkonsolosluğumuz veya Konsolosluklarımızda onaylatın.
 
—
Bu İller dışındaki İller’ de Noter Tasdiki yaptıysanız, Ankara, İstanbul, Mersin veya İzmir’ de tekrar bir noter’ e onaylatıp, Ankara için madde (a)
İstanbul, Mersin ve İzmir için madde (b) ile devam edin.
 
        Onaylanan evrakın aslı KKTC’ de geçerlidir.

 

SORU–12: KKTC vatandaşıyım. Eğitim için Türkiye’ ye geldim. Okudum, evlendim, çalıştım, emekli oldum. KKTC’ ye dönmek istiyorum. Kullanılmış eşyalarımı gümrük ödemeden götürebilir miyim?
                                                                                          
YANIT: Evet. Kesin dönüş hakkından yararlanabilirsiniz. Çıkış yapacağınız Gümrük kapısına hitaben yazacağınız eşya listesi ekli dilekçenizdeki imzanız, Büyükelçiliğimizce onaylanır.

 

SORU–13: KKTC vatandaşıyım. Türkiye’ de çalışıyorum, kesintilerim Sosyal Sigortalar Kurumuna yapılmaktadır. Emekli olacağım, KKTC’ deki Sigortalı olarak çalıştığım yıllarımı birleştirebilir miyim?

YANIT: İki ülke arasındaki Sosyal Güvenlik Anlaşması çerçevesinde birleştirebilirsiniz.

 

SORU–14: T.C. vatandaşıyım. Turistik amaçlı KKTC’ ye seyahat etmek istiyorum. T.C. nüfus cüzdanı ile seyahat edebilir miyim?

YANIT: Evet. Kısa süreli Turistik amaçlı seyahatlerinizde nüfus cüzdanı kullanabilirsiniz.

 

SORU–15: T.C. vatandaşıyım. Oğlum KKTC’ de okuyor. Ben de onunla birlikte KKTC’ de yaşayacağım. Nüfus Cüzdanı ile gidebilir miyim?

YANIT: Pasaportunuzla seyahat etmeniz ve oturma izni çıkartmanız gerekir.

 

SORU–16: T.C. vatandaşıyım. KKTC’ ye turistik amaçla, arabam ile seyahat edeceğim. Arabam için yapmam gereken bir işlem var mı?

YANIT: Pasaport ile seyahat etmeniz ve Türkiye’ de kayıtlı aracınıza Türkiye’den çıkış yapmadan önce,  Turing Otomobil Kurumu’ndan yurtdışında kullanma izni (triptik) yaptırmanız gerekmektedir.

 

Not: Harç miktarları için Konsolosluk Harçlar Bölümüne bakınız... 


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
Tüm Hakları Saklıdır © KKTC Ankara Büyükelçiliği