Ekskluzive | I arrestuari për skandalin e pagërrjedhjes punoi për një miliarder rus

Një nga të arrestuarit e Policisë për skandalin e pagërrjedhjes, Endri Ikonomi rezulton të ketë punuar deri së fundmi për kompaninë e një miliarderi...

Ekskluzive/ Pamjet e aksidentit me një viktimë brenda tunelit të Kalimashit

Një aksident i rëndë rrugor i ndodhur në tunelin e Kalimashit mbrëmjen e së premtes i ka marrë jetën një vajze. Aksidenti ka ndodhur...

Kryeministria blindohet me mbrojtëse metalike

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar mbajtjen e një proteste nesër para selisë së Partisë Demokratike. Tubimi i parashikuar të shtunën në orën 12:00 ka si...

Rekord infektimesh me COVID, mbi 1700 raste në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë ditës së fundit nga kryerja e 8,105 testimeve kanë rezultuar të infektuar 1,781 persona. Ky është numri...

Çmimi i Bitcoin pëson rënie të madhe

Çmimi i Bitcoin ka pësuar rënien më të madhe gjatë muajve të fundit pas një deklarate nga Thesari i Shtetit në SHBA. Kriptomonedha në 42...

ZGJEDHJET VENDORE NË KOSOVË

Shpend Ahmeti i uron fitoren Ramës, përgëzon Vitinë për fushatën

Kryetari aktual i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka uruar Përparim Ramën që pritet të jetë tashmë pasardhësi i tij në krye të Komunës së Prishtinës. “Përparimit...

Lutfi Haziri ia uron fitoren Lëvizjes Vetëvendosje në Gjilan

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Gjilanit, Lufti Haziri ia ka uruar fitoren kandidatit të Lëvizjes Vetëvendosje, Alban Hyseni. Përmes një postimi...

PDK: Populli ia ktheu shpinën Albin Kurtit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi tha se partia e tij, në raundin e balotazhit fitoi në pesë komuna. Ai tha se ky...

REZULTATET: LDK e PDK marrin nga 5 komuna, LVV siguron 4 fitore

Lëvizja Vetëvendosje ka arritur të fitojë vetëm një nga katër komunat më të mëdha në Kosovë. Lidhja Demokratike e Kosovës ka arritur një fitore të...

LEXIM I KËSHILLUAR

Gati për të jetuar në Mars? Gjithçka që duhet të dini për qytetin e Elon Musk

Njeriu më i pasur në botë dhe CEO i SpaceX, veç të tjerash, ka pasur prej kohësh një vizion të tijin për të ndërtuar...

Si u shitën të dhënat e qindra mijëra shqiptarëve për 20-30 mijë lekë

Dosja hetimore që Euronews Albania disponon tregon se specialistja e IT-së në Drejtorinë e Tatimeve, Eni Qirjako i ka dërguar specialistit të IT-së (kolegut...

Parashikimet e Elon Musk për vitin 2022

Nga kriptovalutat e deri tek humanoidët, Elon Musk ka bërë parashikimet e tij për atë ç’ ka gjendet në horizont në vitin 2022. Musk nuk...
Minute.ly

KRYESORE NGA VENDI

Ankesat më të shumta për kadastrën lidhen me lejet e ndërtimit, sipas ministres Bilali

Kadastra është një institucion problematik ndaj përgjigjes së bizneseve. Në një intervistë për Euronews Albania, ministrja e shtetit për mbrojtjen e sipërmarrjes shprehet se ankesat...

Detaje nga protesta e nesërme para selisë së PD

Pas më shumë se 4 muajsh debate dhe përplasje në distancë, konflikti në Partinë Demokratike këtë 8 janar arrin pikën kulmore. Demokratët që morën pjesë...

Ardhja e emigrantëve solli rritjen e infektimeve me COVID në Vlorë

Ardhja e emigrantëve për festat e dhjetorit ka rritur ndjeshëm numrin e infektimeve në qytetin e Vlorës. Inspektoret e shëndetit publik numërojnë 100-150 tampone...

Basha: Sali Berisha ka mashtruar për arsyet e shpalljes non-grata nga SHBA

Gjatë një deklarate për mediat Lulzim Basha tha se me datën 18 dhjetor, në Kuvendin Kombëtar të PD-së u morën vendime për të pastruar...

Identifikohet autori i plagosjes së 34-vjeçarit në Shkodër

Policia e Shkodrës ka shpallur në kërkim një person për plagosjen me armë zjarri të Vinçesk Piroli më 3 janar në lagjen “Bahaçallëk”. Person...

Gratë shtatzëna hezitojnë të vaksinohen, mjekët këshillojnë të kundërtën

Gratë shtatzëna bëjnë pjesë në atë grup qytetarësh që refuzojnë të bëjnë vaksinën. Frika se mos u ndodh diçka atyre dhe foshnjës, i ka...

Protesta para selisë së PD, reagon ambasada amerikane

Ambasada Amerikane në Tiranë në një reagim për protestën që do të mbahet nesër para selisë së Partisë Demokratike, u bën thirrje shtetasve amerikanë...

Rikonstruksioni i rrugës Kryqëzim Rinas-Qafë Kashar, nga e hëna devijohet trafiku

Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton nisjen e punimeve për rikonstruksionin e segmentit rrugor Kryqëzim Rinas (aeroport)-Qafë Kashar (kthesa Rinas). Punimet do të nisinë në datë 10...

KRYESORE NGA RAJONI DHE BOTA

NATO diskuton për Ukrainën, Stoltenberg: Kërkesat e Rusisë, të papranueshme

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s u takuan të premten përmes një video-konference për të diskutuar mbi situatën në Ukrainë. Aleanca perëndimore druhet...

Pekini gati për Lojërat Olimpike 2022

Me afrimin e Lojërave Olimpike dhe Paraolimpike Dimërore në Pekin, nga nisja e të cilave mungon më pak se një muaj, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar...

600 banorët serbë ruajnë me fanatizëm natyrën e fshatit

Banorët e Mokra Gora e dinin shumë më herët se jetojnë në fshatin më të bukur në botë. Një nga pikat më të pëlqyera...

‘Tradhti e lartë’, Ukraina sekuestron pronat e Petro Poroshenkos

Një gjykatë në Ukrainë urdhëroi ngrirjen e pronave të ish-presidentit, Petro Poroshenko, i cili akuzohet për tradhti të lartë dhe se ka ndihmuar separatistët...

Presidenti i Kazakistanit lëshon urdhrin ‘qëlloni për vdekje’

Presidenti i Kazakistanit Qasym-Zhomart Toqaev tha se ka lëshuar urdhrin "qëlloni për të vrarë" për zbatimin e ligjit, ndërkohë që shteti po përballet me...

Blinken bën thirrje për zgjidhje paqësore në Kazakistan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, bëri thirrje për zgjidhje paqësore të trazirave në Kazakistan. Gjatë një bisede me homologun e tij kazak Mukhtar Tileuberdi,...

OBSH: Omicron nuk duhet të kategorizohet ‘i butë’

Varianti Omicron i coronavirusit nuk duhet të kategorizohet “i butë”, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Ndonëse Omicron duket se nuk shkakton sëmurje të rënda...

Jeta e anëtarit të ‘The Beatles’, Ringo Starr, në një libër me ilustrime

Një libër me ilustrime do të paraqesë jetën e Ringo Starr, anëtarit të grupit të famshëm The Beatles. Jeta e ish-bateristit të The Beatles, Ringo...

TË FUNDIT

Tenisti Djokovic në ‘Roland Garros’, Franca i lejon hyrjen edhe i pavaksinuar

Novak Djokovic do të lejohet të luajë në turneun Roland Garros këtë vit, edhe nëse nuk është i vaksinuar kundër COVID-19. Ministrja franceze e Sportit...

Franca përkujton sulmet ndaj revistës “Charlie Hebdo” me 17 të vrarë

Ceremoni të ndryshme u mbajtën të premten në Paris, për të shënuar 7-vjetorin e sulmeve me sfond islamik ndaj redaksisë së revistës satirike “Charlie...

Venecia me biletë, turistët duhet të paguajnë 5 euro për ta vizituar

Këtë vit turistët do mund të shijojnë bukuritë e Venecias kundrejt një tarife prej 5 eurosh. Autoritetet italiane kanë njoftuar se do të kufizojnë...

Sali Berisha nga selia e PD: Dyert do të hapen nesër

Ish-kryeministri Sali Berisha ka shkuar te selia e Partisë Demokratike prej ku e quajti “marrëzi” mbylljen e saj. Ai tha se ato dyer do...

Infektimet pas festave, shtohen rastet pozitive me COVID-19 në qarkun e Korçës

Pas festave të fundvitit, ku Korça ishte e tejmbushur nga turistët, vizitat në spitalin rajonal të Korçës janë rritur ndjeshëm. Ulja e vigjilencës gjatë festave...

Minarolli: Nesër demokratët do vijnë të ekzekutojnë vendimin

Disa anëtarë të Grupit për Rithemelimin e Partisë Demokratike ka shkuar të enjten përsëri në selinë blu, një ditë para protestës së thirrur për...

EMISIONET

KËNDVËSHTRIME Një këndvështrim në një botë ku të gjitha këndvështrimet kanë rëndësi

Ndryshimi demografik nuk është krizë. Është një mundësi.

Europa është në mesin e një tranzicioni demografik me pasoja që kanë ndikim të gjerë. Njerëzit kanë më pak fëmijë, jetojnë më gjatë dhe...

Europa duhet të ulë varësinë nga gazi rus

Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Më në fund, Europa pranoi varësinë që ka nga gazi natyral rus ndërsa...

Presidenti amerikan Joe Biden lëshon ‘artilerinë e rëndë’ në rajon

Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Në muajt e fundit shumëkush ka parë me interes një qasje të re...

Liberalët e Europës duhet të mësojnë nga lëvizja populiste

Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Zgjedhjet e fundit, përfshi ato në Gjermani dhe Norvegji të muajit të kaluar,...

Sa e keni ndjerë rritjen e çmimeve në Shqipëri?

VIDEO

Çfarë presin shqiptarët nga viti 2022?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (53,3%) dëshirojnë më shumë të ardhura në vitin 2022. Punësimi apo nisja e një pune më të mirë...

Emigrantët afrikanë në Horë flasin arbërisht, thotë gjuhëtarja

Gjuhëtarja Ledi Shamku tha në Euronews Albania se pjesa më e madhe e emigrantëve, kryesisht afrikanë që shkojnë të jetojnë në Horë, vendbanimin arbëresh...

Çfarë mendojnë shqiptarët për ‘Open Balkan’?

Thuajse dy në tre shqiptarë mendojnë se nisma ‘Open Balkan’ është në interes të Shqipërisë. Gjetjet e ‘Barometrit’ të Euronews Albania tregojnë se shqiptarët e...

Studiuesi i njohur anglez Malcolm ka fakte të pazbuluara për historinë e Shqipërisë

Disa pjesë të historisë sonë janë shkruar me idealizma dhe jo të bazuara në fakte të vërteta, kështu shprehet një prej albanologëve më të...

Festivali i dritave në Amsterdam nën kufizimet anti-COVID

Gjatë muajve të dimrit të errët, nga dhjetori në janar, Amsterdami kthehet në një muze dritash në qiell të hapur. Megjithatë, këtë vit, Festivali...

35 vite në karrige me rrota, i moshuari paraplegjik rrëfen jetën mes 4 mureve

Prej 35 vitesh kjo karrige me rrota është kthyer në miken më të ngushtë të Qamil Qazimillës. Një aksident në punë, i ndryshoi përgjithmonë...

Destinacion viziton Tropojën e Vjetër, në stinën e artë të  vjeshtës

Tropoja e Vjetër, një vend i strukur mes alpeve hijerënda, nga ku kanë dalë shumë trima e njerëz bujarë. Pasazhi i këtij vendi është...

Biznesmeni amerikan: Bashkëpunim i shëndoshë me politikanët, por jo kompromise

Biznesmeni amerikan Michael Granoff deklaroi se marrëdhëniet e tij me politikën shqiptare janë të shëndetshme, por kurrsesi nuk ka ndikuar te bizneset e tij. “Që...

“RMV do të ketë kryeministër të ri pas festave të fund vitit” thotë zyrtari i LSDM

Muhamed Zekiri, anëtar i Këshillit Ekzekutiv i LSDM në Maqedoninë e Veriut thotë se ka disa faktorë që kanë ndikuar në humbjen e zgjedhjeve...

Alibeaj: Zyrat e gjykatave janë bosh, situata në sistemin e drejtësisë, dëshpëruese

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj përballë të rinjve në emisionin RinON në Euronews Albania tha se situata në sistemin e drejtësisë sot është dëshpëruese. Sipas...

Ngjarja në Fier, Ballanca: T’i vëmë gishtin kokës, gjetjen e fajit ta nisim nga vetja

Avokatja e Popullit, Erinda Ballanca thotë se ngjarje e rëndë e ndodhur në Fier kishte vëmendje të gjerë pasi të gjithë kuptuan se mund...

Nuk ka shëndetësi falas, por të përmirësuar, thotë deputetja e PS

Nuk ka shëndetësi falas në vendin tonë por gjendja është përmirësuar falë Partinertitetit Publik Privat, sipas deputetes së PS-së, Klodiana Spahiu. “Shëndetësi falas nuk ka...

Zv.ministri i infrastrukturës dhe deputeti i PD përplasen për koncesionet

Infrastruktura ka qenë tema e diskutimeve në emisionin “RinOn” ku përballë Eva Koltraka, e diplomuar për kontabilitet dhe Ardiana Laska, e diplomuar për marrëdhënie...

“Open Balkan” dhe shqiptarët, Gjeloshaj: Rama të na sqarojë çfarë përfitojmë

Në një intervistë për gazetarin Franko Egro, kryetari i bashkisë së Tuzit në Malin e Zi, ka kërkuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama...

Debat për edukimin në ‘RinON’, Këlliçi: Arsimi duhet ofruar falas, Kadia: Rëndësi ka cilësia

Edukimi i të rinjve përballi në 'RinON' zv.ministrin e Financave, Besart Kadia dhe deputetin demokrat Belind Këlliçi. Z. Këlliçi tha se tarifat e larta të...

Filloi ‘RinOn’ në Euronews Albania, programi që vendos politikën përballë të rinjve

Filloi në “Euronews Albania” emisioni më i ri “RinOn”, i cili pason projektin e sezonit të kaluar “RinVote”, që erdhi në këtë ekran në...

Përplasjet mes Greqisë dhe Turqisë, analistët diskutojnë marrëveshjen ushtarake Francë-Greqi

Franca dhe Greqia kanë nënshkruar një marrëveshje ushtarake, sipas së cilës Franca do të duhet të ndërhyjë në rast të një sulmi mbi Greqinë. Kjo...

Këshilltari i LDK: Kosova humbi nga rinegocimi i marrëveshjes me Serbinë

Anton Berisha, këshilltar për politikat e jashtme në Lidhjen Demokratike thotë se Kosova ka humbur nga rinegocimi i marrëveshjes së targave me Serbinë. Ish-zv.ministër i...

‘Jo rritje çmimi, koston e shtuar të energjisë duhet ta përballojë qeveria’, thotë eksperti

Për ekspertin e ekonomisë, Majlind Lazimi, qeveria nuk duhet ta rrisë çmimin e energjisë elektrike, pasi një gjë e tillë do të sillte shumë...

‘Justifikimi se na duhen hotele masive, vetëm për betonizim të plazheve’ thotë aktivisti

Aktivisti mjedisor Ened Mato është i mendimit se turizmit shqiptar i mungon qëndrueshmëria. Ai shprehet kritik ndaj projekteve të mëdha hoteliere duke marrë si...

Qasja për ‘Open Balkan’, Haxhiu e Bushati të ndarë: Gjermania krijoi një diktator në Ballkan

Qasja e Bashkimit Evropian në raport me Ballkanin Perëndimor u diskutua mbrëmjen e sotme në emisionin “Shock” në Euronews Albania. Analisti Baton Haxhiu tha se...

‘PS të mos sillet si triumfatore’, Lindita Nikolla: Do jem avokate e mirë e opozitës

“Do jem një avokate e mirë e opozitës”. Kështu është shprehur për Euronews Albania, kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, teksa shtoi se në çdo...

‘Jo se u pajtua me Kurtin’, Bushati: Rama e dinte që çdo lëvizje e gabuar do t’i kthehej në bumerang

Analisti Andi Bushati e cilësoi vizitën e kryeministrit Edi Rama ditën e sotme në Kosovë si më normalen ai që ka zhvilluar ndonjëherë në...

Ish-ministri i Mbrojtjes: Do ishte një aventurë e ushtrisë serbe ndërhyrja në Kosovë

Ish-ministri i Mbrojtjes, Anton Quni u shpreh për Euronews Albania se do të ishte një aventurë e forcave ushtarake serbe, zhvillimi i ndonjë operacioni...

Kushi: Jo në auditorë të pavaksinuar, ose test. Ndalimi? E zgjidhin Universitetet

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi deklaroi për Euronews Albania se viti i ri akademik do të fillojë me prezencë fizike në auditorë, por vetëm...

Reciprociteti për targat serbe, profesori: Dy mesazhet që Kosova i përcolli Brukselit

Aplikimi i reciprocitetit të Kosovës për targat e automjeteve serbe ka prodhuar debate mes Prishtinës dhe Beogradit si dhe ka nxitur reagime nga Brukseli. Blerim...

Kandidat i PD-së për kryeqytetin? Gerti Bogdani: Jam gati po ma besuan, Tirana ka nevojë për ndryshim

Anëtari i Kryesisë së PD-së, Gerti Bogdani u shpreh për Euronews Albania se nëse i besohet nga PD-ja kandidatura për kryetar të Bashkisë së...

Britanikët vlerësojnë Tiranën si qytetin më pak të kushtueshëm

Tirana rezulton se është qyteti Evropian më i lirë për të kaluar një pushim të shkurtër. Këtë e thotë Barometri 2021 i Postës Britanike...

Apeli i mjekes: 300 fëmijë talasemikë kanë nevojë për gjak

Dhuro gjak, shpëto jetë! Është thirrja që i bëhet çdokujt që është i shëndetshëm, megjithatë në qendrën e transfuzionit të gjakut prej kohësh karriget...

Kryeministri Rama premton “Korridorin Blu” edhe pa ndihmën e BE-së

Ndërtimi i “Korridorit Blu” është një premtim i pashkruar në programin qeverisës. Por, kryeministri Edi Rama është zotuar ta bëjë edhe nëse Bashkimi Evropian...

Nuk iu lejua pyetja në konferencën me Merkel, gazetari nga Kosova pyet ‘live’ kryeministrin Rama

Gazetari nga Kosova Enis Reçica tha në Euronews Albania se pas incidentit të djeshëm në konferencë do ta pyeste kryeministrin Rama se përse nuk...

Bllokohen sërish punonjësit sezonalë në doganën e Hanit të Hotit, u kërkohet të bëjnë tampon në kufi

Për të dytën ditë me radhë, punonjësit sezonalë nga Shqipëria nuk janë lejuar të futen në Malin e Zi. Euronews Albania ka mësuar se që...

Shqipëria renditet e 72 mes 110 vendeve të botës për pastrim parash

Indeksi i Bazelit është një renditje e pavarur dhe mjet vlerësimi mbi rrezikun e pastrimit të parave dhe financimin e terrorizmit. Shqipëria renditet e 72...

Analisti Shehu: Rajoni do te pësojë ndryshime, ka dy etni të mëdha, shqiptarët dhe serbët

Analisti Redi Shehu tha në “Now” me Erla Mëhillin se pas dy dekadave Ballkani Perëndimor do të jetë i ndarë në dy etni, shqiptarët dhe...

Andi Bushati: Merkel, varrmihëse diplomatike e “Open Balkan”

Analisti Andi Bushati shprehet se kancerlarja e Gjermanisë, Angela Merkel e ka varrosur në mënyrë diplomatike iniciativën “Open Balkan”. Sipas Bushatit, Merkel nuk e përmendi...

Gjinushi: Një grua Kryetare Kuvendi zbut klimën e tensionuar politike

I shkëputur tashmë nga politika, Skënder Gjinushin me parlamentin e lidh vetëm oborri i përbashkët me Akademinë e Shkencave. Ndërsa, muri ndarës i dy...

Berisha: Nëse PD më përjashton do të bëj gjithçka për ta rikthyer partinë

I pyetur nga Erla Mëhilli se si do të vepronte nëse PD do të vendoste për ta përjashtuar nga grupi parlamentar, Berisha deklaroi se...

Ura veneciane në Brataj tërheq turistët

Larg zhurmave të qytetit, natyrë dhe ajër i pastër. Shumë shqiptarë dhe të huaj kanë zgjedhur të vizitojnë këtë verë fshatin Brataj, ku ndodhet...

“Të kënaqur me mikpritjen, por nuk duam të rrimë gjatë”, dita e parë e afganëve në Tiranë

Nexhip Jasin ishte gazetar në Afganistan, por me ardhjen në pushtet të talebanëve ai rrezikonte jetën dhe për këtë arsye që prej mbrëmjes së...

“Si i shpëtova vdekjes”, refugjati afgan në Itali tregon sprovën e largimit nga vendi

Njerëz që shtypen, dëshpërim dhe radhë të gjata janë vetëm disa nga skenat e regjistruara mes civilëve të bllokuar jashtë aeroportit të Kabulit. Disa janë...

EMISIONET

MË TË LEXUARAT

Nis mbushja me gaz e gazsjellësit të ri mes Gjermanisë e Rusisë, Nord Stream 2

Gazsjellësi Nord Stream 2 po fillon të mbushet me gaz në përgatitje për pompimin e furnizimeve drejt Bashkimit Europian. Lajmin e jep vetë operatori, në...

Qytetarët në radhë për të kontaktuar me deputetët, kryeministri i ul para kompjuterit

Gjatë fushatës, deputetët kërkojnë nga qytetarët t'ju besojnë votën, por pas zgjedhjeve, askush nuk ka përgjigje për problemet e tyre të përditshmërisë. Në këtë situatë,...

Peticioni anglez kërkon që Tony Blair të mbahet përgjegjës për ‘krime lufte’

Qindra mijëra njerëz në Mbretërinë e Bashkuar i janë bashkuar thirrjes që ish-kryeministrit britanik Tony Blair, t'i hiqet titulli i Kalorësisë, me komentuesit që...

Francezët djegin 874 makina gjatë ndërrimit të viteve

Në total 874 makinave u është vënë zjarri gjatë ndërrimit të viteve në Francë. Ministri i Brendshëm thotë se numri është shumë herë më i...

Emigranti shqiptar në SHBA qëllon nënën me thikë gjatë ndërrimit të viteve

Një shqiptar nga Nju Xhersi në SHBA ka plagosur me thikë nënën e tij gjatë ndërrimit të viteve. Autori i dyshuar, Emiliano Domi ka qëlluar...

Kryeministri slloven: Liderë të BE s’e duan Ballkanin Perëndimor pjesë të unionit

Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansa në fund të presidencës së BE shprehet se unioni po tregohet oportunist kur vjen puna për Ballkanin Perëndimor. Sipas tij...

OKB: Kosova nuk mund të shpallë ‘non grata’ pjesëtarët e UNMIK-ut

Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë, UNMIK ka thënë se nuk është informuar zyrtarisht nga autoritetet e Kosovës për shpalljen “persona non grata”...

Të huajt blejnë prona në Shqipëri, investojnë mbi 60 mln euro në 3 muaj

Tregu i pasurive të paluajtshme po kthehet në biznesin më të lakmuar të investitorëve të huaj në Shqipëri. Mbi 60 milionë euro janë investuar për...